smart home

Technologie rodem z filmów sci-fi, czyli inteligentne domy

Na rynku coraz częściej pojawiają się technologie, które zaskakują. Patrząc na wszystkie nowinki techniczno-technologiczne można mieć wrażenie, że fantastyczne wizje stają się prawdą. Jeszcze kilkanaście lat wstecz nikt nie spodziewałby się, że może powstać coś takiego jak inteligentny dom. Ba, nikt nie ważyłby się nazwać przedmiotu nieożywionego mianem inteligencji. Świat jednak idzie z ogromnym postępem, a ilość wprowadzanych nowości może wręcz przytłaczać. Sprawdźmy zatem jakie udogodnienia należy posiadać, aby nasz dom mógł nosić miano inteligentnego.

Przede wszystkim warto zaznaczyć co oznacza to pojęcie. Oznacza ono, że budynek mieszkalny wyposażony jest w szereg sensorów i czynników, które obsługiwane mogą być zdalnie lub on-line. Wszystko dzieje się dzięki zaprogramowanemu specjalnie algorytmowi, który obsługuje wszystkie urządzenia jednocześnie.

#1 Czytnik linii papilarnych zamiast klucza do drzwi

Pęk kluczy, który każdy z nas nosi w swojej kieszeni lub torebce może stać się już przeszłością. Najnowszą technologią, która została wprowadzona są czytniki linii papilarnych, które nie wpuszczą nikogo, kto nie znajduje się w komputerowej bazie danych do domu.

#2 Sterowanie oświetleniem

Aby bez problemu sterować oświetleniem w naszym domu nie potrzebujemy wiele. Wystarczy zainstalowanie czujników, które po wykryciu ruchu w pomieszczeniu automatycznie włączą oświetlenie. Na miano inteligentnego oświetlenia zasługuje fakt, że można stworzyć odpowiedni nastrój poprzez przyciemnienie źródła światła lub zmiany barwy strumienia oświetlenia z ciepłej na chłodniejszą.

#3 Sterowanie żaluzjami i roletami

Przy aktualnie panujących upałach warto jest zasłaniać wszystkie okna, aby nie wpuszczać do wnętrza większej ilości gorącego powietrza. Przy odpowiednim zaprogramowaniu, przy słonecznej pogodzie system żaluzji sam się włączy. Dzięki specjalnemu pilotowi każde odsłonięcie lub zasłonięcie będzie odbywać się o każdej porze przy użyciu specjalnego pilota przez domowników.

#4 Sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem

Każdy z nas lubi się czuć komfortowo w każdych warunkach pogodowych. Dlatego też, gdy jest zimno pragniemy się ogrzać, a gdy za oknem panuje upał, chcemy się ochłodzić. Dzięki inteligentnym systemom możemy to mieć na wyciągnięcie ręki. Jeden przycisk pozwoli nam na włączenie klimatyzacji lub systemu grzewczego. Możliwe jest również zaprogramowanie automatycznego włączania przy określonej temperaturze.

Wymienione aspekty to jedynie część ze wszystkich możliwości, jakie posiadać może inteligentny dom. Tak naprawdę to niesamowicie skomplikowana i poważna inwestycja, która może bardzo usprawnić codzienne życie każdego z nas.