prawo

Polskie prawo? Pośmiej się z nami!

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się narzekać na bezsensowne zapisy polskiego prawa. Niestety prawdą jest, że wiele z przepisów powinno zostać zmienionych natychmiast, ponieważ niekiedy nawet się ze sobą wykluczają. Co jednak poradzić z zapisami, które po prostu są… idiotyczne i bezsensowne? Gdzie zgłosić się kiedy chcemy wytknąć panujące absurdy?

#1 Podatek na alkohol

Trunki wyskokowe znane są na całym świecie – popularne i lubiane. Często wybierając się zagranicę przywozimy swoim bliskim i znajomym dobre, regionalne trunki, które niedostępne są w naszym kraju. Co ciekawe przywożąc osobiście dany alkohol nie musimy płacić akcyzy. Sytuacja ma się inaczej, jeśli trunek zamawiamy drogą internetową. W takim przypadku musimy zapłacić podatek akcyzowy jakim objęte są napoje alkoholowe.

#2 Akcyza na olej do smażenia?

Jeśli kiedykolwiek jako właścicielowi samochodu z silnikiem Diesela przyszłoby Ci do głowy wlać zamiast ropy olej do smażenia to musisz się liczyć z tym, że objęty on zostanie akcyzą, jak zwykłe paliwo. Pozostaje tylko pytanie – czy takie działanie na dłuższą metę się opłaca? Każdy odpowiedzieć musi sobie sam.

#3 Zabroniony polish english

Dzięki ustawie o języku polskim posiadamy wykaz działań zabronionych i wskazanych w obrębie zabawy słowem. Z racji faktu, że polski język jest trudny to warto korzystać z tej ustawy, aby nie popełnić karygodnych błędów. Znajduje się w niej jednak zapis, który mówi o tym, że za posługiwanie się obcym językiem w nazewnictwie wyrobów, w reklamie czy instrukcji obsługi jest zabronione pod karą 30-dniowego aresztu. Pamiętajmy o tym!

#4 Podatek od darowizn

Każdy, kto posiada działalność gastronomiczną dobrze wie, że pod koniec dnia pracy znajduje się wiele niespożytych posiłków i produktów, które wciąż dobre są do skonsumowania. W sytuacji takiej jednak właściciel nie ma prawa oddać jedzenia osobom potrzebującym, tylko ma obowiązek je wyrzucić. Dzieje się tak dlatego, że od darowizny należy odprowadzić specjalny podatek, który absolutnie nie opłaca się przedsiębiorcy.

#5 Bezterminowe prawo jazdy

Kierowca, który posiada polskie bezterminowe prawo jazdy, ale wybiera się zagranicę i wymienia je na dokument czasowy po powrocie nie może znów otrzymać bezterminowego dokumentu. Dlaczego tak się dzieje? My nie wiemy…

#6 Seminarium duchowne nie dla wszystkich

Jeśli czujesz powołanie i chciałbyś wstąpić do seminarium duchownego to musisz liczyć się z jednym – jeśli jesteś osobą, która posiada widoczne ułomności to przyjęcie do seminarium w takiej sytuacji jest niemożliwe. To jeden z najbardziej niezrozumiałych zapisów polskich, który wciąż jeszcze się nie zmienił…

Polskich absurdów prawnych jest znacznie więcej jednak ich wymienienie zajęłoby naprawdę ogromną ilość czasu. Ciekawi jesteśmy kiedy polscy prawnicy zorientują się, że niektóre z tych przepisów są po prostu idiotyczne i w końcu wymarzą je z zapisów i kodeksów.