Michael Schumacher

Odmiana koloru auta – wyklejanie automobilu

Nierzadko zdarza się, iż otrzymany przez nas automobil po poprzednim właścicielu nie ma wyśnionego koloru, jednak zakupiliśmy go ponieważ był w łatwym stanie technicznym i również miał nowocześniejsze wyposażenie. Nieraz nawet kupując nowy pojazd lista możliwych kolorów karoserii może wydawać się niezadowalająca. Wtedy z pomocą przybędzie nam folia do całościowego oklejenia auta.

Pokrywanie pojazdu folią to zyskująca na popularności również w naszym kraju metoda odmiany odcienia auta. Z roku na rok tworzy się coraz więcej warsztatów, które to mogą fachowo przykleić folię samochodową. Ów środek upiększania przybył naturalnie z regionów zachodnich, gdzie jest szczególnie popularny. Tam obywatele dość łatwo zauważyli, że jest to banalniejszy szybszy oraz tańszy sposób na pełną odmianę samochodu.

Alain MenuJak zatem wygląda takie oklejenie? Gotowy efekt znajduje się tutaj przeprowadzki jelenia góra – zobacz. Jak jednak wygląda proces? Płachty folii są przyklejane na należycie przygotowaną detergentami karoserię auta. W kosztowniejszych opcjach montażu auto rozbierane jest z szybko demontowalnych fragmentów karoserii jak drzwi, oświetlenie, migacze, lusterka boczne i tym podobne. Naturalnie folię da radę nakleić i bez rozkładania karoserii, wprawdzie demontaż karoserii pozwala na swobodniejsze oraz znakomitsze dopasowanie arkuszy folii i w związku z tym wyższą jakość wykończenia dokonanej przemiany. Specjalistyczne warsztaty umieją tak przeprowadzić proces wtórnego montażu, że jakość złożenia karoserii jest porównywalna z fabryczną.

Jeżeli auto jest wstępnie przygotowane, następuje nałożenie folii. Stanowi to proces dosyć uciążliwy, bowiem folia ma niewielką grubość (od pięćdziesięciu do 100 tysięcznych części centymetra) dodatkowo ma niesamowicie mocny klej. W dłuższej perspektywie stanowi to o znakomitej jakości obklejania, ale znacząco komplikuje montaż. Jakby tego było mało folia naklejana jest wielkopowierzchniowymi arkuszami, w taki sposób by nie było widać śladów łączenia na elementach karoserii i całość była całkowicie harmonijna. Trzeba zrozumieć jak ważne w procesie naklejania są warunki termiczne. Temperatura bywa dokładnie określona w dokumentacji producenta folii, a po przeprowadzeniu obklejania auto potrzebuje zostać dokładnie ogrzane.

Po skończeniu, w przypadku profesjonalnie zrealizowanej operacji, efekt potrafi być świetny. Z zewnątrz nie da się stwierdzić, że auto jest oblepione. Istotnym jest również fakt długiej (nierzadko nawet dziesięcio letniej) rękojmi na zrealizowane modyfikacje.