Koperty kurierskie – z czego są wyprodukowane i jaką metodą się je produkuje?

Foliopaki są innowacyjną i szczególnie bezpieczną formą pakowania artykułów do transportu. Jednakże wielu polakom określenie to nie wywołuje żadnych skojarzeń, więc istotne jest, by napomknąć z jakich półproduktów zbudowane są foliopaki kurierskie oraz w jaki sposób przebiega sam proces ich produkowania. Warto zaakcentować, iż skrupulatne przedstawienie całego procesu zajęłoby sporo czasu, bowiem jest to czynność dosyć powikłana, dlatego też w dzisiejszym tekście ruszone pozostaną wyłącznie najważniejsze kwestie, które to pozwolą pokazać zjawisko.

Czym cechuje się polietylen?

Polimer etenu jest miękkim, woskowatym i podatnym na obróbkę cieplną półproduktem, który nie ma jakiejkolwiek barwy. To z polimeru etylenu, a ściśle z jego granulek, wytwarza się foliopaki kurierskie, charakteryzujące się nieprzepuszczalnością wilgoci, co oznacza, iż jest to materiał hydrofobowy. Skądinąd produkt ten jest niewrażliwy na wpływ minusowych temperatur i roztworów lekko żrących, co powoduje, iż wyrób, który pokryty jest polimerem etenu jest na dobrą sprawę całkowicie ochroniony przed szkodliwymi zjawiskami.

Płachta PE

Oczywiście z polimeru etenu nie tworzy się kopert foliowych, a z granulatu. Płachta polietenu powstaje techniką tak zwanego rozdmuchu lub też upustu maszynowego, polega to na tym, że poprzez obróbkę termiczną granulki są rozpuszczane.

W jaki sposób odbywa się produkowanie foliopaku kurierskiego?

Przede wszystkim konieczne są do tej procedury specjalistyczne maszyny zgrzewające, które z płachty PE będą w stanie stworzyć właściwe wykroje o różnych rozmiarach. Początkowym etapem jest ustawienie folii wykonanej z polimeru etenu na maszynie, która następnie składa ją w określony, wybrany przez nas kształt i zabezpiecza narożniki. Zgrzewanie jest wyjątkowo istotne, ponieważ dzięki niemu mamy pewność, iż z wnętrza foliopaka nic nie wypadnie i nie wpuści ona żadnej wody do wnętrza. Podczas procesu zgrzewania szczególnie istotne jest niewątpliwie to, żeby zostawić jedną stronę wolną dlatego, by mieć możliwość zapakowania później do środka towary. W niezgrzanej części koperty umieszcza się pasek z klejem, który zabezpiecza się po to, by w odpowiednim momencie można go było zerwać i zabezpieczyć przesyłkę znajdującą się wewnątrz.

Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.

Autor gościnny: koperty foliowe z nadrukiem od emGRAF